1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (CELEX: 32009R1223) produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała. Natomiast według uchylonej w 2019 roku ustawy z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach, kosmetykiem jest każda substancja przeznaczona do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie lub upiększanie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmetyki
edytuj kod w internetowej encyklopedii
Ze względu na część ciała, dla której są przeznaczone:
Ze względu na grupę docelową:
Ze względu na funkcję:
Wiele z kosmetyków należy naraz do kilku z tych grup – na przykład mydło może jednocześnie czyścić i nawilżać (czyli pielęgnować) skórę.
Do tego rodzaju środków zalicza się preparaty, których głównym zadaniem jest utrzymywanie czystości. Środki czyszczące zwykle zawierają detergenty, rozpuszczalniki lub proszki usuwające niepożądane substancje z ciała człowieka. Są to między innymi:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmetyki
Kosmetyki z innych krajów
Kosmetyki orientalne ze świata są dziś bez problemu do zakupu w wielu sklepach. Można je nabyć między innymi w drogeriach, internetowych aptekach i sklepach z ekologicznymi produktami, a coraz częściej nawet w supermarketach. Wszyscy widzą, że zwyczaje konsumenckie zmieniają się bardzo szybko i dziś Polska nie różni się od krajów zachodu. Stosuje się u nas dużo ekologicznych i zdrowych produktów, które są lepszymi zamiennikami popularnych tradycyjnych kosmetyków ze składem nieco chemicznym. Warto mieć to na uwadze i starać się kupować kosmetyki jak najlepsze – ekologiczne, orientalne, na przykład kosmetyki z Maroka, które są bardzo naturalne i zadowolą nawet najbardziej rozeznanych w tym temacie klientów, a przede wszystkim klientki.